Kuriozitete

Çfarë është kurioziteti dhe pse është i rëndësishëm për sukses?!

Çfarë është kurioziteti dhe çfarë do të thotë? Kurioziteti është dëshira për të mësuar, për të kuptuar gjëra të reja dhe për të ditur sesi funksionojnë ata . Kurioziteti mund të shfaqet në shumë mënyra, dëshira për të shikuar shfaqje të realitetit në TV, ose si dëshira për të ditur …

Read More »

Për herë të parë në histori, NASA fotografon supernovën më mbresëlënëse

Vetëm dy muaj pas udhëtimit të tij, Eksploruesi i Polarimetrisë Imazherike me rreze X të NASA -s (IXPE) ndau imazhet e para nga hapësira. Edhe ato janë të mrekullueshme. Shohim foto të Cassiopeia A , supernovës së famshme, me retë vjollcë të krijuara nga shpërthimet yjore për shkak të temperaturave shumë të larta. “Imazhi i Cassiopeia …

Read More »

Nokia nuk bëri gabime në prodhim, por ajo çfar ndodhi ishte fakti se:

Në një konferencë për media, me rastin e shitjes së aseteve të kompanisë “Nokia Mobile” për Microsoft, Steve Ballmer, drejtor ekzekutiv i kompanisë, në përfundim të fjalës së tij tha: “Ne s’patëm bërë asnjë gabim me rastin e punës tonë, por ja që në një formë ne dështuam…”, fjalë kjo …

Read More »

Chand Baori, hapësira më e madhe dhe më e thellë në Indi.

Chand Baori, hapësira më e madhe dhe më e thellë në Indi. Ai përbëhet nga 3500 shkallë të ngushta mbi 13 kate dhe shtrihet 30 m në tokë. Pjesët më të vjetra të pusit datojnë nga shekulli i 8-të, ndërsa katet e sipërme me arkadë me kolona rreth tij janë …

Read More »

Teleskopi Hapësinor James Webb u vendos në orbitën e tij 1.5 milionë kilometra larg planetit për të monitoruar universin.

Teleskopi Hapësinor James Webb u vendos në orbitën e tij 1.5 milionë kilometra larg planetit për të monitoruar universin. Ai peshon rreth 7.5 ton dhe kushton rreth dhjetë miliardë dollarë. Dihet se do të revolucionarizojë botën e hapësirës dhe shkencat e saj dhe do të zbulojë origjinën e yjeve dhe …

Read More »

A e keni ditur që sikur, hëna dhe dielli që shihet nga toka, janë edhe disa planete tjera që shihen.

A e keni ditur që sikur, hëna dhe dielli që shihet nga toka, janë edhe disa planete tjera që shihen. Shiqoni fotot e mëposhtme ku janë të përmbledhura foto në disa vende të botës ku shihen këto planete nga toka: Jupiter Saturn Venus.

Read More »

Mirësia e bamirësia nuk fotografohen

Mirësia e bamirësia nuk fotografohen Quhet ” Muri i Mirësisë” dhe është në Suedi. Njerëzit varin xhupat e vjetër kur blejnë të rinj dhe mbi këtë mur shkruhet- Merr një xhup nëse të nevojitet. Shënim- Nuk ka fotografë. Nuk fotografohet ai që var xhupin tek ” Muri i mirësisë” me …

Read More »