Ylli senegalez i Liverpoolit, Sadio Mané po intervistohej për jetën e tij. Ai i tha gazetarit: “I kam rezistuar urisë,..

Ylli senegalez i Liverpoolit, Sadio Mané po intervistohej për jetën e tij. Ai i tha gazetarit: “I kam rezistuar urisë, kam punuar në fusha, kam mbijetuar luftërat, kam luajtur futboll zbathur, nuk kam pasur arsim dhe shumë gjëra të tjera, por sot me atë që fitoj nga futbolli mund të ndihmoj njerëzit e mi. Kam ndërtuar shkolla, një spital, ne ofrojmë rroba, këpucë, ushqim për njerëzit që jetojnë në varfëri ekstreme. Përveç kësaj, unë u jap nga 70 euro në muaj të gjithë njerëzve në një rajon shumë të varfër të Senegalit. Nuk kam nevojë të lavdërohem me makina të bukura, vila të bukura, udhëtime, e lëre më aeroplanë, preferoj që njerëzit e mi të marrin pak nga ajo që më ka dhënë jeta”.

Familja juaj ka shkuar shumë në kishë?”, pyeti gazetari. Sadio i bëri një buzëqeshje miqësore dhe iu përgjigj: “Jo në të vërtetë, ne shkuam në xhami, ne jemi muslimanë”. Ai është parë rregullisht duke ndjekur xhaminë në Liverpool, së bashku me shoqen dhe shokun e tij të skuadrës Ibrahima Konate. Aktualisht janë katër lojtarë myslimanë që luajnë për Liverpool. Dy të tjerët janë Mohamed Salah dhe Naby Keita.